Client (İstemci) Ve Server (Sunucu) Ne Demektir?

-

Client (İstemci) Ve Server (Sunucu) Nedir?

Sıklıkla duyduğumuz bu iki kavramı temel anlamda ele alalım. Client yani kullanıcı, müşteri anlamlarına gelir. Server ise bu müşteriye isteğinin karşılığı veren fiziksel bir bilgisayardır. Örneğin bir web sitesini ziyaret ettiğinizde siz yani sizin bilgisayarınız client (istemci olarak da çevrilir), web sitesini barındıran bilgisayar ise server (sunucu) olmaktadır. Günümüzde çalışan birçok sistem bu temel üzerine kuruludur.

Request (İstek) Response (Cevap) Nedir ?

Evet client ve server kavramlarından sonra benzer kavramlar olan request ve response kavramlarını inceleyelim. Client olarak server tarafında size herhangi bir bilgiyi almaya çalıştığınızda bir request yani istek gönderirsiniz. Web siteleri için bu isteğin kodlanmış hali URL'lerdir. Yani örneğin siz bu web sitesini görüntülemek için https://versionyazilim.com adresini tarayıcının üst kısmına yazdınız yada arama motorları size aradığınız içeriğin bu sayfada olduğunu anladı ve sizi buraya yönlendirdi. Bu adresi görüntülemek istediğinizi sunucuya bildirdiniz ve sunucu da sizin için bu sayfanın içeriğini dinamik olarak oluşutup gönderdi.

Web sayfaların genelde dinamiktir. Yani sizin bildirdiğiniz parametrelere, yani response(isteklerinize) göre veritabanlarından bilgileri alarak size iletir. Evet bizim web dünyasında tüm serüvenimiz bu istek ve cevaplardan oluşmaktadır. 

Rquest ve Response Nedir

Domain nedir ? 

Domain alan adı web sitemizin adıdır. Web sitelerinin IP adresleri yerine anlaşılır kelimeler ile görüntülenmesini sağlayan bir yönlendirme sistemidir. Nasıl ? Dünya üzerindeki internet ağında tüm cihazlar aslında birbirine bağlıdır ve bu aralarındaki bağı da sağlarken IP adreslerini kullanılırlar. IP adresi bize ait özel bir numaradır. 105.1.23.5 gibi. Bu internet ağı üzerinde tabiki sunucularında IP adresleri vardır. Mesela bize versionyazilim.comsunucumuzunda bir IP adresi vardır. Eğer domainler olmasaydı bizler bu siteyi görüntülemek için bu adresi bilmek zorunda kalırdık. İşte bu kısımda IP adresleri yerine domain kullanılır. Domain adını yazdıktan sonra domaine bağlı olan sunucuya yönlendirilir ve görüntülemek istediğimiz web sitesini görüntülemiş oluruz.

Hosting nedir ? 

Hosting aslında bir server yani aslında bir bilgisayardır. Bir web sitesini yayınlayabilmek için domain yani alan adının yanıda bu web sitesinin dosyalarını barındırmak için de ayrıca hosting - server de olması gerekir. Fakat hosting kavramında bir güçlü bir server üzerinden birden çok siteye hizmet verilir. Yani aynı bilgisayar 100 belki 1000 web sitesini aynı anda çalıştırabilmektedir. Web sitemizin dosylarını barındırdığımız hizmete hostingweb sitemizin adresine de domainadını veriyoruz.

Version Yazılım

Kodların gücünü işinizin gücü ile birleştirmek için buradayız.

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

Dilediğiniz herşeyi sorarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet mh. Yasa Sk. 10/2
Kocaeli / Kartepe

+9 0553 523 91 85

[email protected]

E-Bülten

E-Bültene kayıt olarak güncel haberleri mailinizden takip edebilirsiniz.

Bülten aboneliğine kayıt olarak KVKK koşullarımızı kabul etmiş sayılırsınız.

© versionyazilim.com. Tüm Hakları Saklıdır.

Designed by Version Yazılım